Konservatif Diş Tedavisi

Onarım ve yenilemeyi hedef alan diş hekimliği dalıdır.
Ağız içinde biriken gıdalar bakteriler tarafından fermente edilerek asit oluşturur; bu asit dişin önce mine daha sonra ilerleyerek dentin tabakasına zarar verir ve çürük oluşturur . Çürük tedavi edilmediği takdirde dişte ciddi madde kaybına ve en sonunda da dişin kaybına sebep olur.

Konservatif diş tedavisi sadece çürük tedavisini içermez. Diş gıcırdatma, sert cisimlerle veya asitli içeceklerle dişlerin aşınması sonucu dişte madde kayıpları ve hassasiyet oluşur. Çeşitli restorasyon ve hassasiyet giderici ajanlarla bu problemler giderilmektedir.

Konservatif diş tedavisinde çürük dişin sağlam dokusuna zarar vermeden temizlenir ve daha sonra biyouyumlu, estetik, dayanıklı materyallerle restore edilir. Bu materyaller dişteki madde kaybına göre değişmektedir. Direk kompozit, ınley-onlay, porselen-zirkonyum restorasyonlar gibi yapılarla diş restore edilir.

Inley – Onley Restorasyonlar
Dişteki madde kaybı dolgu için güçsüz ise veya dişe kaplama kronların gereksiz görüldüğü durumlarda güçlendirilmiş kompozit veya porselen ınley-onleyler yapılabilmektedir.